2017 PIAA Softball Playoffs RESULTS

Four out of six state softball championship and one runner-up. not to bad for the WPIAL in the first year of the six classification championships in PIAA Softball. Hempfield completed its season of dominance in Class 6-A with a third state crown and second in a row while Mount Pleasant (4-A), South Park (3-A) and West Greene (1-A) brought home their schools first PIAA softball title. South Side Beaver made it to the state finals, but brought home silver. Here are ALL the results from the 2017 PIAA Softball Playoffs.

All results with (MSA) after them are games you can listen to archived here on The Network.

2017 PIAA SOFTBALL CLASS 6-A STATE CHAMPIONSHIP GAME:

HEMPFIELD SPARTANS 5 – Hazleton Cougars 3  (MSA)

PIAA CLASS 6-A Semifinals:

HEMPFIELD SPARTANS 11 – Chambersburg Trojans 4

Hazleton Cougars 8 – Spring-Ford Rams 5

PIAA CLASS 6-A Quarterfinals:

HEMPFIELD SPARTANS 5 – Erie McDowell Trojans 0

Chambersburg Trojans 3 – Perkiomen Valley Vikings 1

Hazleton Cougars 6 – Council Rock North Indians 5

Spring-Ford Rams 9 – Bethlehem Liberty Hurricanes 2

PIAA CLASS 6-A First Round:

HEMPFIELD SPARTANS 1 – Central York Panthers 0  (MSA)

Erie McDowell Trojans 16 – NORTH ALLEGHNEY TIGERS 7  (MSA)

Chambersburg Trojans 4 – LATROBE WILDCATS 2

Perkiomen Valley Vikings 3 – Parkland Trojans 2

Council Rock North Indians 9 – Avon Grove Red Devils 5

Hazleton Cougars 7 – Coatesville Red Raiders 1

Spring-Ford Rams 16 – St. Huberts Bambies 1

Bethlehem Liberty Hurricanes 2 – Penn Manor Comets 1

 

2017 PIAA SOFTBALL CLASS 5-A STATE CHAMPIONSHIP GAME:

Donegal Indians 9 – Cedar Cliff Colts 7

PIAA CLASS 5-A Semifinals:

Cedar Cliff Colts 6 – WEST ALLEGHENY INDIANS 5

Donegal Indians 7 – Lampeters-Strasburg Pioneers 0

PIAA CLASS 5-A Quarterfinals:

WEST ALLEGHENY INDIANS 5 – Central Mountain Wildcats 3

Cedar Cliff Colts 4 – Interboro Buccaneers 0

Donegal Indians 6 – Abington Heights Comets 5

Lampeter-Strasburg Pioneers 5 – Bishop Shanahan Eagles 4

PIAA CLASS 5-A First Round:

WEST ALLEGHENY INDIANS 5 – Lower Dauphin Falcons 4  (MSA)

Central Mountain Wildcats 11 – ALBERT GALLATIN COLONIALS 1

Cedar Cliff Colts 9 – MOON TIGERS 6

Interboro Buccaneers 11 – Franklin Towne Warriors 0

Donegal Indians 3 – West Chester Henderson Warriors 2

Abington Heights Comets 3 – Great Valley Patriots 1

Lampeter-Strasburg Pioneers 15 – Archbishop Wood Vikings 5

Bishop Shanahan Eagles 5 – Spring Grove Rockets 2

 

2017 PIAA SOFTBALL CLASS 4-A STATE CHAMPIONSHIP GAME:

MOUNT PLEASANT VIKINGS 5 – Tunkhannock Tigers 3  (MSA)

PIAA CLASS 4-A Semifinals:

MOUNT PLEASANT VIKINGS 7 – YOUGH COUGARS 2

Tunkhannock Tigers 9 – Bangor Slaters 4

PIAA CLASS 4-A Quarterfinals:

MOUNT PLEASANT VIKINGS 5 – BELLE VERNON LEOPARDS 4  (MSA)

YOUGH COUGARS 11 – Kennard-Dale Rams 0

Tunkhannock Tigers 15 – Eastern York Golden Knights 4

Bangor Slaters 8 – Upper Perkiomen Indians 4

PIAA CLASS 4-A First Round:

BELLE VERNON LEOPARDS 1 – Punsutawney Chucks 0

MOUNT PLEASANT VIKINGS 3 – Harbor Creek Huskies 0

YOUGH COUGARS 2 – Bellefonte Red Raiders 0  (MSA)

Kennard-Dale Rams 15 – Nueva Esperanza Toros 0

Tunkhannock Tigers 7 – Shikellamy Braves 0

Eastern York Golden Knights 4 – Bonner/Prendergast Friars 3

Bangor Slaters 9 – Wyoming Area Warriors 4

Upper Perkiomen Indians 3 – East Pennsboro Panthers 0

 

2017 PIAA SOFTBALL CLASS 3-A STATE CHAMPIONSHIP GAME:

SOUTH PARK EAGLES 4 – Pine Grove Cardinals 2  (MSA)

PIAA CLASS 3-A Semifinals:

SOUTH PARK EAGLES 4 – Philipsburg-Osceola Mounties 0  (MSA)

Pine Grove Cardinals 10 – Mid Valley Spartans 5

PIAA CLASS 3-A Quarterfinals:

SOUTH PARK EAGLES 11 – ELLWOOD CITY WOLVERINES 0  (MSA)

Philipsburg-Osceola Mounties 6 – DEER LAKES LANCERS 2  (MSA)

Pine Grove Cardinals 17 – Dock Mennonite Pioneers 3

Mid Valley Spartans 4 – Brandywine Heights Bullets 2

PIAA CLASS 3-A First Round:

ELLWOOD CITY WOLVERINES 6 – Ligonier Valley Rams 0

SOUTH PARK EAGLES 16 – Titusville Rockets 1

DEER LAKES LANCERS 16 – Karns City Gremlins 6

Philipsburg-Osceola Mounties 1 – Pequea Valley Braves 0  (MSA)

Pine Grove Cardinals 5 – Mifflinburg Wildcats 3

Dock Mennonite Pioneers 21 – Masterman Blue Dragons 15

Mid Valley Spartans 2 – Lberty North Penn Mounties 1

Brandywine Heights Bullets 7 – Science Leadership Rockets 0 {forfeit}

 

2017 PIAA SOFTBALL CLASS 2-A STATE CHAMPIONSHIP GAME:

Minersville Battlin’ Miners 4 – SOUTH SIDE BEAVER RAMS 1  (MSA)

PIAA CLASS 2-A Semifinals:

SOUTH SIDE BEAVER RAMS 7 – CHARTIERS-HOUSTON BUCCANEERS 2  (MSA)

Minersville Battlin’ Miners 15 – Bristol Warriors 0

PIAA CLASS 2-A Quarterfinals:

CHARTIERS-HOUSTON BUCCANEERS 4 – FRAZIER COMMODORES 3  (MSA)

SOUTH SIDE BEAVER RAMS 7 – SETON-LaSALLE REBELS 2  (MSA)

Minersville Battlin’ Miners 5 – Holy Cross Crusaders 2

Bristol Warriors 4 – Fairfield Knights 3

PIAA CLASS 2-A First Round:

FRAZIER COMMODORES 13 – Lakeview Sailors 3

CHARTIERS-HOUSTON BUCCANEERS 1 – Moniteau Warriors 0  (MSA)

SOUTH SIDE BEAVER RAMS 6 – Conemaugh Valley Blue Jays 3

SETON-LaSALLE REBELS 9 – Sharpsville Blue Devils 5

Minersville Battlin’ Miners 13 – Conwell-Egan Eagles 0

Holy Cross Crusaders 15 – Wyalusing Valley Rams 0

Bristol Warriors 10 – Philadelphia Academy Charter Chargers 0

Fairfield Knights 5 – Windber Ramblers 2

 

2017 PIAA SOFTBALL CLASS 1-A STATE CHAMPIONSHIP GAME:

WEST GREENE PIONEERS 9 – Williams Valley Vikings 8  (MSA)

PIAA CLASS 1-A Semifinals:

WEST GREENE PIONEERS 9 – DuBois Central Catholic Cardinals 5  (MSA)

Williams Valley Vikings 9 – Meyersdale Red Raiders 5

PIAA CLASS 1-A Quarterfinals:

WEST GREENE PIONEERS 3 – Claysburg-Kimmel Bulldogs 1  (MSA)

DuBois Central Catholic Cardinals 9 – Commodore Perry Panthers 3

Williams Valley Vikings 6 – Northeast Bradford Panthers 2

Meyersdale Red Raiders 15 – Glendale Vikings 2

PIAA CLASS 1-A First Round:

WEST GREENE PIONEERS 10 – Shanskville-Stonycreek Vikings 0  (MSA)

Claysburg-Kimmel Bulldogs 11 – Coudersport Falcons 5

DuBois Central Catholic Cardinals 18 – CARMICHAELS MIGHTY MIKES 3  (MSA)

Commodore Perry Panthers 7 – MONESSEN GREYHOUNDS 2

Northeast Bradford Panthers 7 – Millersburg Indians 6

Williams Valley Vikings 11 – Faith Christian Academy Lions 0

Glendale Vikings 5 – Muncy Indians 0

Meyersdale Red Raiders 3 – Elk County Catholic Crusaders 1